For our Problem of the Day, I asked the children, “Which is a better deal? Two pieces of candy for 3 cents, or 3 pieces of candy for a nickel?”
Motivated by the idea of buying candy, the children eagerly jumped into the problem. I showed them how to organize their information on a table. The first row was labeled, “Assorted candy” and the second row was called, “Coins.” I helped them get started by showing them how to draw 2 candies for 3 pennies in the top chart, and 3 candies for a nickel on the bottom table.
Since some were struggling with correctly building the ratios, I told the students to pretend that the candies were sold in bags of 2 candies for 3 cents or bags of 3 candies for a nickel. This helped them make sense of the problem and better organize their ratios.
Jessi helped his classmates see that 2 bags of 2 candies each (or 4 candies) would cost "3 cents + 3 cents." This helped some who were confused about how to use the table for organizing their information.
Pleased with his efforts, I had him come up to the front of the class and share his discoveries. Ediverto beamed with great pleasure and did a little "victory dance" to show his delight.
He is a child with autism and never speaks a word, but he is well accepted by the class and a brilliant mathematician.
Here Ediverto is showing the other students that "6 candies for 9 cents" is a better deal than paying "10 cents for 6 candies." The class clapped and cheered for him. We were all very proud of Ediverto!!
Below you can see the back side of his candy chart.
No comments:
Post a Comment